

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 4 Ω |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | 2N7002E-7-F |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 370 mW |
| Power Dissipation | 540 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 50 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 250 mA |
| Rds On Max | 3 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Turn-Off Delay Time | 11 ns |
| Element Configuration | Single |
| Gate Charge | 223 pC |
| Drain to Source Resistance | 4 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541210080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 198
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09332
Ext.Price$0.09332
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09332 | $0.09332 |
| 10 | $0.04666 | $0.46660 |
| 50 | $0.04201 | $2.10050 |
| 100 | $0.03783 | $3.78300 |
| 500 | $0.03501 | $17.50500 |
| 1000 | $0.03240 | $32.40000 |
| 3000 | $0.02999 | $89.97000 |
| 5000 | $0.02568 | $128.40000 |
